جمعه, آذر 22, 1398

 lscm2019

 

مزاياي برون‌سپاري فعاليت‌ها

کد مطلب  :   9210A13

تاریخ انتشار :  26/10/92             

منبع مطلب  : دنیای اقتصاد

 

مترجم: فریبا ولیزاده
منبع   اصلی  : ا: timsminions.com

واضح است كه موفقيت برخي از وب‌سايت‌ها بيش از اينكه به سبب فعاليت زياد صاحبان آنها باشد به دليل تصميمات و اقدامات هوشمندانه است. بسياري از كارآفريناني كه به صورت آنلاين فعاليت مي‌كنند به توسعه دهندگاني شباهت دارند كه همواره انجام كارها را به ديگران محول مي‌كنند.

 بهترين روش براي تحقق اين امر در دنياي آنلاين امروزي، برون‌سپاري تخصصي وظايف است.

در حال حاضر، عمل برون‌سپاري به امري شايع تبديل شده است و يكي از سودآورترين فعاليت‌هاي جهان امروزي به‌شمار مي‌رود. در كنار حواشي حاصل از ركود اقتصادي، اين روش به نظر يكي از بهترين راه‌حل‌ها براي شركت‌هايي است كه در فكر ارائه خدمات با كيفيتي هستند كه در عين حال حداقل هزينه‌ها را براي آنها به همراه دارد.

برون سپاري در تئوري، ارائه خدمات با كيفيت با كمترين هزينه تعريف شده است. با اين حال، اين به آن معنا نيست كه در صورت برون‌سپاري همه چيز به صورت كامل انجام مي‌گيرد و شما از باكيفيت‌ترين خدمات بهره‌مند مي‌شويد.

بسياري از افرادي كه با برون‌سپاري آشنايي دارند، اغلب نگران چنين مواردي هستند:


 برون‌سپاران چه مي‌خواهند؟

 چگونه مي‌توان از انجام كامل و مناسب فعاليت مطمئن بود؟

 آيا ممكن است كاركنان شركتي كه برون‌سپاري را انتخاب كرده است، افرادي حرفه‌اي بوده و از ارزش‌هاي حاكم بر شركت آگاه باشند؟

 آيا در اثر برون‌سپاري به نام تجاري و شهرت آن خدشه‌اي وارد مي‌شود؟

در اين مقاله به ويژگي‌هاي اين صنعت و انتظاراتي كه مي‌توان از آن داشت مي‌‌پردازيم.

 

برون‌سپاري چيست؟

يك تعريف مشترك، برون‌سپاري را «تفويض برخي از وظايف و اهداف بخش‌هاي مختلف سازمان به افراد يا شركت‌هايي خارج از آن گفته مي‌شود كه در صنعت مورد نظر از تخصص كافي برخوردار است و در مقايسه با نتيجه نهايي با هزينه كمتري وظايف مورد نظر را انجام مي‌دهد

بنا به تعريفي ديگر، برون‌سپاري نشان‌دهنده نوعي استراتژي است كه براي ارائه‌دهندگان خدمات در اين حوزه كه داراي تجربه و تخصص كافي هستند، برخي قابليت‌ها را فراهم كرده و آنها را به شركاي ارزشمندي تبديل مي‌کنند. به طور خلاصه برون سپاري انجام فعاليت‌هاي شما را بهتر، سريع‌تر و ارزان‌تر مي‌كند.

 

چرا سريع‌تر؟

روشن است كه زمان تعريفي ديگر از پول است و هدف هر شركت و سازماني درآمدزايي سريع است. فعالان حوزه برون‌سپاري در زمينه‌اي خاص مهارت و تجربه داشته  و در عين حال ابزارهاي مورد نياز جهت به پايان رساندن سريع‌تر پروژه‌ها را در اختيار دارند

 

چرا بهتر؟

زيرا آنان از دانش و آگاهي كافي و تخصص لازم در حوزه مورد نظر برخوردار هستند. زماني كه با آنان تماس مي‌گيريد به احتمال زياد چندين پروژه مشابه را قبلا انجام داده‌اند و به خوبي مي‌دانند كه جهت انجام و تكميل سريع پروژه شما دقيقا به چه چيزهايي نياز دارند.

 

چرا ارزان‌تر؟

در نظر داشته باشيد كه اگر اين شركت‌ها به تعهدات خود عمل نمي‌كردند كسي تمايل به همكاري با آنان و برون‌سپاري فعاليت‌ها نداشت. اين تنها دليل نيست. سازماني را در نظر بگيريد، براي برپايي يك مركز تلفن به چه مدت زماني نياز دارد؟ مديريت اين سازمان به پروژه‌اي عملي، متخصصان، مديران پروژه و افرادي با تخصص مورد نياز براي فعاليت در تيم‌هاي كاري مختلف نياز خواهد داشت.

علاوه بر اين، منابع فني و متخصصان فناوري اطلاعات براي كنترل زيرساخت‌ها نيز بايد استخدام شوند. اين امر مستلزم استخدام و اشتغال گسترده و منابع مالي فراوان و تهيه برخي تجهيزات ضروري است.

به اين ترتيب ياري گرفتن از متخصصان اين حوزه راهي آسان‌تر و عملي‌تر است. زيرا آنان تمامي اين هزينه‌ها را پرداخته‌‌اند. پس شما با يك تير دو نشان خواهيد زد و نيازي به استخدام كاركنان و تهيه منابع مختلف نخواهيد داشت. بنابراين صرفه‌جويي در هزينه و زمان اجرا شده و  در عين حال، سازمان شما ارائه‌دهنده خدمات خواهد بود. امور مالي دليل عمده نياز به برون‌سپاران است. شركت‌ها از طريق برون‌سپاري بخشي از فعاليت‌هاي خود قادرند به ميزان 30 الي 60 درصد در هزينه‌ها صرفه‌جويي کنند. با اين حال دلايل ديگري نيز براي اين انتخاب وجود دارند:

كاهش و كنترل هزينه: اين مهم‌ترين دليل تمايل سازمان‌ها براي برون‌سپاري فعاليت‌ها است. مشخص است كه شركت‌ها براي انجام باكيفيت پژوهش‌هاي توسعه، بازاريابي و راه‌اندازي به منابع مالي  نياز دارند. فعالان حوزه برون سپاري تمامي اينها را با هزينه‌اي كمتر و  مزاياي بيشتر براي شما انجام مي‌دهند.

تمركز بر روي زمينه اصلي فعاليت: شركتي كه تمركز بر جزئيات را به متخصصان محول كرده و خود به اهداف و امور مهم رسيدگي مي‌كند همواره موفق‌تر است.

دسترسي به منابع، فناوري‌هاي نوين و تخصص: شركت‌هاي ارائه‌دهنده خدمات برون‌سپاري در كنار دارا بودن تخصص در حوزه‌اي خاص، همواره در بخش‌هاي پژوهشي سرمايه‌گذاري مي‌كنند. اين به آن معنا است كه آنان اين منابع را در اختيار هر آن كس كه تمايل به پرداخت هزينه‌اي جهت استفاده از آن دارند، قرار مي‌دهند.

كاهش خطرات: ثابت شده است كه شركتي كه به‌دنبال يك شريك است انعطاف‌پذير شده و آماده پذيرش هرگونه تغييري از سوي اقتصاد مدرن است. خطرات اين سرمايه‌گذاري مطمئنا به دليل تخصص موجود كاهش مي‌يابد. علاوه بر اين لغو پروژه در صورت اثبات نبود كارآيي به دليل عدم سرمايه‌گذاري در داخل سازمان، امري ساده است.  

نبود تمامي منابع لازم در داخل سازمان: حتي اگر برخي شركت‌ها حاضر به سرمايه‌گذاري در حوزه‌اي خاص باشند ممكن است دسترسي به فناوري‌هاي خاص امكان‌پذير نباشد. فرض كنيد شركتي قادر به برون‌سپاري فعاليت‌هاي منحصر به راه‌اندازي مركز تماس نيست. در اين صورت تهيه جديدترين ابزار‌هاي مورد نياز نظير تلفن‌ها، سرور‌هاي ارتباطي و... چندان امكانپذير نخواهد بود.

امروزه برون‌سپاري در حوزه‌هاي مختلفي انجام مي‌شود: بازاريابي، منابع انساني، فناوري اطلاعات و فروش. بنابراين نمي‌توان اهميت حضور شركت‌هاي فعال در حوزه برون‌سپاري را ناديده گرفت. توسعه برون‌سپاري نشانه‌اي از تغييرات در اقتصاد آينده است، تعدد شركت‌هايي كه در سراسر جهان در حال همكاري با يكديگر هستند نشان‌دهنده اين نكته است كه توسعه فناوري‌هاي مدرن و استفاده از اينترنت براي صنعت برون‌سپاري سودمند است. انتخاب منبع برون‌سپاري بايد به طور دقيق انجام شود و از نظر اقتصادي توجيه شده باشد. بدانيد كه در دنياي مدرن امروز خوش‌شانس هستيد، زيرا مي‌توانيد به راحتي با تصميم‌گيري هوشمندانه و سپردن انجام بخشي از فعاليت‌هاي سازمان به شريكي مناسب در زمان و هزينه‌ها صرفه‌جويي کنيد.